Nyheter

Elever från Minervagymnasium representerar Sverige i Robot VM

Vinst i RoboCup Junior-SM och vidare till Robot -VM i Kanada!

RoboCup Junior är en stor internationell tävling för att öka intresset för teknik i allmänhet, och robotik i synnerhet.

Lördagen den 28 april tävlade Oliver Lindström, Simon Sondén, Gustaf Forsberg och Gustav Jakobsson från Minervagymnasium i Umeå. Finalen som hölls vid Linköpings Universitet resulterade i seger och därmed har eleverna kvalificerat sig till den internationella finalen som i år arrangeras i Montréal, Kanada, 17 juni – 21 juni.

I dagligt tal kallas detta för Robot VM och innebär att eleverna kommer att representera Sverige där.

”Vi har jobbat snabbt och hårt och finalen blev väldigt jämn efter att vår strömförsörjning helt slutade fungera och reglerna förbjöd oss från att fixa det. Vi hade dock presterat så bra tidigare att vi lyckades kamma hem segern ändå. Det var grymt kul!” Säger Oliver Lindström direkt efter SM vinsten.

RoboCup är världens största robotevenemang och ger vinnarna möjlighet att se det senaste inom robotforskningen, och tävla mot ungdomar från hela världen!