Nyheter

Framgångar på UF-mässan!

Den regionala UF-mässan, med totalt 122 utställande företag från hela Västerbotten, blev (återigen) en lyckad historia för Minervagymnasium. Våra elever representerade skolan på ett föredömligt sätt och de hade dessutom affärsmässiga framgångar, flera företag sålde slut på sina varor. Vi lärare kände oss mycket stolta – bra jobbat alla! Och som pricken över i tilldelades skolan tre guld, tre silver och ett brons under kvällens prisutdelning på Norrlandsoperan.

 

Side UF: 1:a pris i årets hållbara företag, 2:a pris i årets UF-företag samt 2:a pris i årets affärsplan. Dessutom vann Selma Johansson 1:a pris i den individuella tävligen årets säljare.

 

Asalea UF: 2:a pris i årets hantverk samt 3:e pris i årets affärsplan. Företaget var även topp fyra i tävlingen årets showroom.

 

Utöver detta tog Patrik Andersson hem priset som årets UF-lärare!

 

SM går av stapeln 16-17 maj i Stockholm och vi är glada att återigen kunna skicka representanter från Minervagymnasium.