Nyheter

Inbjudan till RoboCup Junior 2019

Inbjudan till RoboCup Junior 2019

Anmäl er eller kom bara och besök RoboCup Junior 2019 i Umeå! RoboCup Junior är en internationell robotprogrammeringstävling för elever upp till 19 år. En regional deltävling av RoboCup Junior arrangeras för andra gången i norra regionen på Minervagymnasiumonsdagen den 23 januari 2019. Vinnande lag erbjuds plats i SM den 30 mars i Linköping. Vinnare i SM erbjuds plats på VM som 2019 går av stapeln i Sydney, Australien, 2-8 juli. Anmäl lag senast fredag 18 januari, men helst så snart ni vet.

Tävlingsdagens upplägg:

Gemensam information i auditoriet för tävlande kl 13.00. Deltagande i tävlingen bör vara på plats redan från morgonen för att hinna modifiera roboten och/eller programmering, lunch ingår för tävlande. Tävlingen startar kl 14.00.  Efter finalen sker prisutdelning.

Parallellt med tävlingen pågår:

  • Testa på grundläggande programmering. Ingen förkunskap krävs. Ta i så fall med egen dator.
  • Umeå universitet, lokala företag, teknikorganisationer kommer att finnas på plats.
  • Testa ögonscanning för att mäta ögonrörelser vid läsning.
  • Fotbollsturnering med robotar. Kom med din egen robot eller låna en från skolan.

    Ingen förkunskap krävs.

  • Hemlig lagtävling med pris.

På Minervagymnasium genomförs den tävlingsform som heter Rescue Maze. Tävlingen går ut på att roboten ska leta sig fram genom en labyrint och söka efter värmekällor (offer) som finns fastsatta på väggarna utmed labyrinten. När roboten hittar ett sådant offer ska den signalera detta genom att blinka med en lampa. Roboten får också extra poäng om den kan lämna ett räddningspaket till offret. Labyrintens gångar är slumpmässigt utplacerade och förändras under tävlingsdagens gång, genom att väggarna flyttas. Under sökandet måste roboten även se till att inte åka in i farliga områden med svart golv, då detta ger minuspoäng. Slutligen, när hela labyrinten är genomsökt, ska roboten ta sig ut igen så fort som möjligt.

Mer information: http://www.robocupjunior.se

Det finns vissa regler för hur robotarna får se ut (mått etc) men inom dessa regler finns full frihet att utforma och konstruera roboten som man vill. Se reglerhttps://junior.robocup.org/wp- content/uploads/2019Rules/rescue_maze_rules_draft01_2019.pdf

Deltagande lag består av 2-5 deltagare. För frågor och anmälan, kontakta Lars Burström,lars.burstrom@minervagymnasium.se Tel 070-610 07 74

Välkommen!